پنجشنبه ۱۴ شهریور ۸۷

بسم ا... الرحمن الرحیم

 امروز به همراه چند تن از همکاران خبرنگار به "بنیاد خیریه حضرت فاطمه زهرا(س)" در نزدیکی پل ری رفتیم و سخنان "سید محمود آذین" مسئول آن را شنیدیم. این بنیاد کار خودش را در سال 1363 آغاز کرده است و "یتیمان نیازمند" را پوشش می دهد. آقای مهندس مقدس زاده" کسی است که در ابتدای کار با پیش کش خانه خود در نیاوران ، بانیان آن را تشویق کرده و به آنها پیوسته است.

این بنیاد 17 دفتر کوشا در استان تهزان و یک دفتر در زاهدان دارد. دفتر های آن در استان تهران، قرچک، شهریار، رباط کریم و در تهران، تجریش، حافظ، نیاوران، عراقی، بازار، مطهری، صادقیه، بهشت زهرا، دلاوران، پونک، مولوی، شهرک قدس ومیدان صنعت را در بر می گیرد.

در این بنیاد، "گروههای تحقیق، فرهنگی، پزشکی، تهیه و تعمیر مسکن، اشتغال و خودکفایی، ازدواج و جهیزیه و تدارکات و پشتیبانی" برای دستگیری از نیازمندان کوشش می کنند. همچنین "انجمن حامیان" زنان بی سرپرست را پوشش می دهند. بخش گسترده ای از نیروهای بکار گرفته در بنیاد از "بچه های بنیاد" هستند.

بانوان نیکوکار این بنیاد گروه سرکشی و بازدید را سامان داده اند و خانواده ها را از شریف آباد تا کرج و از شمال تهران تا حسن آباد قم سرکشی می کنند.

بر پایه گزارش مرداد87 این بنیاد، 1470 خانواده که 3664 نفرند، خانواده بزرگ این بنیاد را بوجود آورده اند.از آغاز کار بنیاد تا کنون 454 خانه برای نیازمندان خریداری شده است. همچنین از سال 1363 تا کنون 1673961350 ریال وام به خانواده های نیازمند پرداخت شده است.

عکس تزئینی است.

در این بنیاد به فراگیری درس کودکان خانواده بسیار اهمیت داده می وشد بگونه ای که هر دانش آموز با افزایش معدل تشویق می شود و برادر یا خواهر بزرگتر نیز اگر این مهم را سبب شود و به برادر یا خواهر کوچکتر کمک درسی کند، جایزه می گیرد. همچنین نیروهای این بنیاد با سرکشی از مدارسی که کودکان این خانواده بزرگ در آن درس می خوانند ، وضعیت آموزش و پرورش آنها را ارزیابی می کنند.

طرح کتاب در سبد ارزاق نیز ازکارهای زیبای فرهنگی بنیاد است که به خانواده ها داده می شود. کتابخانه بنیاد هم در اختیار آنها است.

آنها هر دوهفته 3 عروس یا داماد را به خانه بخت می فرستند و جهیزیه نیز پیش کش می کنند.

سیل کمک های مردمی که تاکنون به بیش از 3 میلیارد تومان رسیده است کمک بزرگ و کم نظیری است که این بنیاد را در راه روشن و پاکش یاری می رساند.این کمک ها در ماه رمضان و محرم افزایش ویژه ای می یابد.تعداد زیادی از پزشکان متخصص این خانواده بزرگ را رایگان معاینه می کنند که این نیز کمک بزرگی است.

در طبقات ساختمان این بنیاد ، فروشگاه مواد غذایی، به نیازمندان ارزاق ماهانه می دهد. در بخشی دیگر پوشاک آنها که در دو دوره آغاز سال نو و سال تحصیلی داده می شود، نگهداری می گردد.

در یکی از طبقات زنان و دختر ها خیاطی می آموزند و در طبقه ای دیگر کلاس های فراگیری یارانه، جبران درسی و نشست مشاوره برگزار می شود.

درنهایت باید این نکته را یاد آور شد که آنچه که دیدیم و شنیدیم دریای مهربانی انسانهایی از جنس ما هستند که زندگی ، زمان و سرمایه خود را برای  نشاندن لبخندی بر چهره تکیده یک انسان هزینه می کنند و چه لبخند رضایتی هم بر چهره های نورانی آنها می نشیند از خشنودی دادار بی همتا که در قرآن بار ها و بارها دستگیری از نیازمندان را  سفارش می کند.

درود خدا بر همه انسانهای بزرگی که بی نام و نشان در راه خشنودی خداوندگار هستی بخش ، گره از کار انسانی باز می کنند.

از همه دوستان خبرنگاری که این نوشته را خواندند درخواست می کنم که اگر شایسته می دانند برای همراهی هرچه بیشتر مردم در این کار خداپسندانه و همکاری با این بنیاد یا بنیادهای مشابه ، در پخش و فراگیری آن بکوشند.

تلفن مسئول این بنیاد: 1734 105 0912 و 88642000 جناب آقای "سید محمود آذین.

 

 


لينك ثابت نوشته شده در پنجشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۷ساعت 12:54 توسط ::محمد علی قیومی::